გაკვეთილის თემა
|
ძუძუმწოვრების
კლასი
|
სწავლების საფეხური,საგანი და კლასი
|
საბაზო
საფეხური.„ საბუნებისმეტყველო
მეცნიერებების საფუძვლები. მეშვიდე კლასი
|
ჩატარების
თარიღი
|
29-03-2018წ
|
მასწავლებელი
|
დარეჯან ანთაძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
9
|
განსაკუთრებული სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა.
|
არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტულობა
|
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ დაკვირვების,
შედარების,ლოგიკური აზროვნების უნარ-ჩვევა, რაც შესაძლებელია ურთიერთშეთანხმებისა
და თანამშრომლობის საფუძველზე.
|
მიზანი
|
მოსწავლემ შეძლოს: აღწეროს ცოცხალი სამყაროს სამეფო, ძუძუმწოვრების კლასი და იმსჯელოს
მათზე დამახასიათებელი ნიშნების მიხედვით.
|
სტანდარტის
შესაბამისი შედეგები და ინდიკატორები
|
ბუნ. VII.6. მოსწავლეს შუძლია დაახასიათოს ცხოველთა და მცენარეთა სასიცოცხლო
ციკლი და გამრავლების ბიოლოგიური მნიშვნელობა.
ბუნ. VII.7. მოსწავლეს შუძლია დაახასიათოს ცოცხალი სამყაროს მრავალფეროვნება,
გამოიყენოს კლასიფიკაციის პრინციპი და იმსჯელოს სხვადასხვა ჯგუფებს შორის მსგავსება
განსხვავებაზე.
ბუნ. VII.4 მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეს
მოეთხოვება დაასახელოს არაუჯრედული აგებულების მქონე ორგანიზმები და დაახასიათოს
ისინი. ჩამოაყალიბოს პროტისტების, ბაქტერიების და ვირუსების აგებულების თავისებურეები
და ცხოვრების ნირი.
|
შეფასება
|
მოსწავლეები შეფასდებიან ინდივიდუალურად და ჯგუფში ჩართულობის,ახალი და ძველი მასალის გააზრების,მონაცემების ორგანიზებისა და წარმოდგენის უნარებზე დაკვირვებით.
შეფასების ტიპი:განმსაზღვრელი და განმავითარებელი.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
მოსწავლის წიგნი, მასწავლებლის
წიგნი, დაფა, ცარცი,
კომპიუტერი,პროექტორი, თაბახის ფურცლები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხი. (3წთ)
მიზანი: მასწავლებელი მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს, ახდენს საორგანიზაციო საკითხების მოგვარებას.
მოსწავლეებთან ერთად აღწერს შეფასების ფორმებსა და რუბრიკებს, რომელთაც გამოიყენებენ
გაკვეთილის პროცესში. ასევე ახსენებს კლასში მუშაობის წესებს.
აქტივობა 2 გონებრივი იერიში (5 წთ) მთელი კლასი
მიზანი: მასწავლებელი შეახსენებს მოსწავლეებს წინარე ცოდნას და შეამოწმებს
მათ მზაობას გაკვეთილისათვის.
1)რა განსხვავებაა პროკარიოტებსა და ეუკარიოტებს შორის?
2) რომელი განსაკუთრებული ორგანო გააჩნია მცენარეულ უჯრედს და რა ფუნქციას
ასრულებს იგი?
3)რომელი ორგანიზმები მიეკუთვნება პროტისტებს?
4) ვთქვათ უჯრედს აქვს მიტოქონდრია, რომელ ორგანიზმებს ეკუთვნის იგი
მონერებს თუ პროტისტებს?
5) რა ნიშნით გამოარჩევთ მცენარეულ უჯრედს სოკოს უჯრედისგან?
6)როგორი აგებულება აქვთ ვირუსებს და როგორ მრავლდებიან ისინი?
7)რა არის ბაქტერიოფაგი და რა ფუნქცია აქვს მას?
აქტივობა 3. ახალი მასალის ახსნა
(10წთ)
მიზანი: მოსწავლეები გაეცნონ ძუძუმწოვართა კლასს აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავალებს აცნობს წინასწარ PowerPoint-ში მომზადებულ პრეზენტაციას. აქტივობა 4. წყვილებში მუშაობა დრო (5წთ) მიზანი: დაკვირვების და შედარების უნარის განვთარება.
აღწერა: ვენის დიაგრამის გამოყენებით ერთმანეთს შეადარონ ხმელეთს და
წყლის უდიდესი ძუძუმწოვრები ( ვეშაპი
და სპილო).
აქტივობა
5. ჯგუფური მუშაობა: (10წთ)
მიზანი:გაკვეთილზე მიღებული ინფორმაციის გაგება, გააზრება და ცოდნის
პრაქტიკაში გამოყენება.
აღწერა: მოსწავლეებს ვყოფ ორ ჯგუფად და ვთხოვ ყურადღებით წაიკითხონ ტექსტი
და პასუხი გასცენ წინასწარ მომზადებუ კითხვებს.
აქტივობა 6. პრეზენტაცია (5 წთ)
აღწერა: ჯგუფების
მიერ თავიანთი ნამუშევრების პრეზენტაცია.
აქტივობა
7. შეჯამება ( 5წთ)
მიზანი:გაკ.ირგლივ როგორც დაბალი, ასევე მაღალი სააზროვნო
უნარების განვითარების მიზნით კითხვების დასმა.
1)რის მიხედვით ყოფენ ცხოველებს ორ ჯგუფად?
2)რომელი ცხოველები მიეკუთვნებიან უხერხემლო ცხოველებს?
3)რომელი ცხოველები მიეკუთვნებიან ხერხემლიან ცხოველებს?
4)რამდენ კლასს გამოყოფენ ხერხემლიან ცხოველებში?
5)რითია დაფარული ძუძუმწოვრების სხეული?
6)რით კვებავენ ამ კლასის ცხოველები ნაშიერს?
7)რა ფუნქციას ასრულებს კანქვეშა ცხიმის შრე?
8)რომელი ძუძუმწოვრები ცხოვრობენ წყალში?
9)როგორი ფორმის კბილები აქვთ ძუძუმწოვრებს?
აქტივობა 8. შეფასება (2წთ)
აღწერა: საშინაო დავალების მიცემა. შეისწავლონ სახელმძღვანელოში მოცემული პარაგრაფი
თხრობით და შეასრულონ გაკვეთილის ბოლოს მოცემული სავარჯიშოები.
მოსწავლეთა შეფასება.
.
|
კლასი VII ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
ძალიან კარგი 10-9
|
საშუალო 8-7
|
საშუალო 6-5
|
დაბალი 4-1
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს
მიზნის გააზრება
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად
გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად ვერ გააცნობიერა
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს
ორგანიზება
|
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად
და თანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები
არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული. ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ განაწილებულა
|
ურთიერთქმედებისა
და აზრთა გაზიარების უნარი
|
გააჩნიათ საუკეთესო ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
საკმარისად გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
არ გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
დროის ლიმიტი
|
საუკეთესოდ იცავენ დროის ლიმიტს
|
საკმარისად იცავენ დროის ლიმიტს
|
უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ იცავენ დროის ლიმიტს
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური
და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად
პოზიტიური ურთიერთობები იყო
|
მხოლოდ ერთი–ორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის აქტიურ წევრებსა და პასიურ
წევრებს შორის ზოგჯერ ურთიერთობები იძაბებოდა
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ, ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი
გარემო
|
კრიტერიუმები
|
საუბრობს გამართულად და თავდაჯერებულად
|
საუბარი არგუმენტირებულია
|
თავს ართმევს კრიტიკულ შეკითხვებს
|
იღებს კრიტიკულ შენიშვნებს
|
იცავს საუბრისას დროის ლიმიტს
|
დისკუსიაში მონაწილე მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმი
კრიტერიუმები
|
ქულები
|
საუბრობს გამართულად და თავდაჯერებულად
|
|
საუბარი არგუმენტირებულია
|
|
იცავს დისკუსიის წესებს და თანაკლასელის მიმართ კორექტულია
|
|
იცავს საუბრისას დროის ლიმიტს
|
პრეზენტატორის
კრიტერიუმები
|
საუბრობს გამართულად და თავდაჯერებულად
|
საუბარი არგუმენტირებულია
|
თავს ართმევს კრიტიკულ შეკითხვებს
|
იღებს კრიტიკულ შენიშვნებს
|
იცავს საუბრისას დროის ლიმიტს
|
კრიტერიუმები
|
ქულები
|
საუბრობს გამართულად და თავდაჯერებულად
|
|
საუბარი არგუმენტირებულია
|
|
თავს ართმევს კრიტიკულ შეკითხვებს
|
|
იღებს კრიტიკულ შენიშვნებს
|
|
იცავს საუბრისას დროის ლიმიტს
|
მოსწავლის ინდივიდუალური
შეფასება ( 10 ქულიანი რუბრიკა)
VII კლასი
მონაწილეობას იღებს წინარე ცოდნის შემოწმებაში, ასაბუთებს ასახსნელი თემის აქტუალურობას
|
1
|
სასწავლო პროცესში მუშაობისას ეძებს საინტერესო საკითხებს, აგროვებს და ახარისხებს ინფორმაციას და ახდენს
პრეზენტაციას
|
1
|
ფლობს საკომუნიკაციო უნარებს , მუშაობის პროცესში ჩანს მისი კრიტიკული და შემოქმედებითი აზროვნება ;
|
2
|
გამოყოფს საკვლევ ობიექტს ,იწყებს კვლევას და ”გადის” დასახული მიზნის შედეგზე , ჩანს
ცხოველთა სამყაროს კლასიფიკაციის ცოდნა , ფაქტებს და მოვლენებს ასახელებს,
მსჯელობს
|
2
|
აქტიურად არის ჩართული სამუშაო პროცესში, ჯგუფური მუშაობის უნარებს ფლობს
|
1
|
ასაბუთებს მოკვლეული მასალის აქტუალურობას , ადარებს წინარე ცოდნას და ასახელებს მიზეზს, რატომ უნდა იცოდეს ფეოდალური
საზოგადოების , სოციალური ფენების დახასიათება და შედარება ;
|
1
|
დავალების შესრულების დროს , ან კითხვის დასმისას
შემოიფარგლება კონკრეტული თემით , ერთი აქტივობის შესრულების შემდეგ აქტიურად ერთვება ახალი აქტივობის შესრულებაში
|
1
|
მომზადებულია გაკვეთილისთვის, ჩანს მისი
ერუდიცია და სწავლა-სწავლების პროცესში აქტიურად არის ჩართული
|
1
|
დელფინი
1.
რომელ კლასს მიეკუთვნება და სად ბინადრობს დელფინი?
2.
როგორი სხეულის ფორმა აქვსა დელფინს და რაში ეხმარება
იგი?
3.
რა ფუნქციას ასრულებს სხეულის ზედა ნაწილში მოთავსებული
ღრუ?
4.
სხეულის, როგორი კიდურები აქვს დელფინს?
5.
რატომ ერთიანდებიან დელფინები ჯგუფებად?
თეთრი დათვი
1.
სად ბინადრობს თეთრი დათვი?
2.
რაში ეხმარება თეთრ დათვს თეთრი ფერის ბეწვი?
3.
რატომ აქვს თეთრ დათვს განიერი თათები?
4.
რა ფუნქციას ასრულებს მის სხეულზე ხშირი ბეწვი ?
5.
ცნობილია რომ თეთრ დათვს კანქვეშ ცხიმის სქელი ფენა
აქვს, ახსენით რატომ
გაკვეთილზე გამოყენებული რესურსი
C:\Users\darejan antadze\Desktop\ძუძუმწოვართა კლასი.pptx
ფოტოები პრეზენტაციიდან
f
გაკვეთილზე გამოყენებული რესურსი
C:\Users\darejan antadze\Desktop\ძუძუმწოვართა კლასი.pptx
ფოტოები პრეზენტაციიდან
f
No comments:
Post a Comment